Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KURZĘTNIK

Pierwsza pomoc u dziecka

MZPiTU W OLSZTYNIE
Podstawowe zasady, które pozwolą rodzicowi zachować spokój w niebezpiecznej sytuacji? Pytamy eksperta o pierwszą pomoc i… zasady dobieranie fotelików samochodowych.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik:

Resuscytacja u dziecka – o czym trzeba pamiętać, jakie są podstawowe zasady?

Kamil Kasiak, ratownik medyczny, organizator warsztatów „Bezpieczny maluch”:

Najważniejsze to zachować spokój i rozpoznać zagrożenie. Przede wszystkim – czy dziecko oddycha. Jeśli nie – wykonujemy resuscytację: 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy, kontynuujemy do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Co w sytuacji, gdy dziecko się zakrztusi lub zadławi?

Jeśli ciało jest małe lub jest to płyn, to często za pomocą siły grawitacji jesteśmy w stanie wydobyć. Przechylamy dziecko delikatnie w dół, i obserwujemy, oczywiście nie trzymamy za nogi, przytulamy delikatnie w dół, jeśli ciało obce nie wypada, to stosujemy czynności polegające na uderzeniach w między łopatkami i uciskach klatki piersiowej.

Kryzysowym sytuacjom najlepiej zapobiegać. Jeśli mówimy o wyborze fotelika samochodowego, czym się kierować?

Powinniśmy spełnić trzy warunki: kupić dobry fotelik, który przeszedł testy i pasuje do samochodu, prawidłowo zamontować fotelik, a potem prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku.

Fotelik używany – warto?

Absolutnie odradzam kupno fotelika z niepewnego źródła, bo jeśli brał już udział w wypadku, to nadaje się do wyrzucenia.