Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY KURZĘTNIK

Urząd Wojewódzki podsumowuje działania w czasie pandemii

URZĄD WOJEWÓDZKI
Działania Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego pomogły skuteczniej walczyć z pandemią COVID-19.

Pandemia COVID-19 była trudnym okresem dla wszystkich. Aby sprawnie poradzić sobie z ówczesnymi wyzwaniami, niezbędna była odpowiednia koordynacja oraz komunikacja na wszystkich szczeblach. Zajął się tym wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wraz z zespołem zarządzania kryzysowego.

To dzięki ich działaniom możliwe były dostawy niezbędnego sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych, a później z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. To również wojewoda koordynował działanie podmiotów leczniczych, służb sanitarnych oraz służb mundurowych. „To wszystko było możliwe dzięki, w mojej ocenie znakomitej współpracy właśnie z tymi podmiotami, czyli i z samorządami i ze szpitalami, i z ochroną zdrowia, ze służbami mundurowymi. Wszyscy w tym momencie stanęli na wysokości zadania” – podkreśla wojewoda Chojecki. „W bardzo wielu obszarach trzeba było podejmować szybkie decyzje, czasami w bardzo dużych warunkach niepewności. Wojewoda warmińsko-mazurski przyjął na siebie oczywiście ten ciężar, stał się takim liderem zespołu zarządzania kryzysowego. I myślę, że dzięki sprawności jego działania udało nam się jakoś ten okres przebrnąć” – dodaje Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Bardzo istotną decyzją było podpisanie 1 grudnia 2020 roku umowy na prowadzenie tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19 w szpitalu powiatowym w Szczytnie. Okazał się on jednym z najważniejszych szpitali w regionie w okresie pandemii. Otrzymał niezbędne wyposażenie – poczynając od łóżek, poprzez akcesoria, kończąc na specjalistycznym sprzęcie, jak USG czy tomograf. „Ten czas wspominam jako ogromne wsparcie ze strony pana wojewody, bo gdybyśmy mieli zrobić to sami, to nie byłoby szans. Wielu ludzi nie miałoby szans na powrót do zdrowia i na życie. A tak myślę, że nasz szpital doskonale wypełnił swoją rolę” – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor Szpitala Powiatowego w Szczytnie.

Pandemia COVID-19 wymagała utworzenia licznych punktów poboru wymazów, a w późniejszym okresie – punktów szczepień. Jedną z najważniejszych jednostek w regionie był Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Przez cały okres pandemii diagnozował i leczył dzieci z całego województwa. Na terenie szpitala znajdowało się również jedno z większych izolatoriów oraz jedno z pierwszych laboratoriów genetycznych identyfikacji wirusa. „Realizacja i podołanie tak licznym zadaniom to wynik bardzo dobrej współpracy, to wynik bardzo dobrej komunikacji między urzędnikami pana wojewody. Wydawania ścisłych zaleceń, które na dany moment były niezbędne” – wspomina dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego.

Nieocenioną rolę w trakcie pandemii odegrała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Dzięki odpowiednim decyzjom Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, Sanepid otrzymał wsparcie około 60 urzędników, co okazało się kluczowym wsparcie w trakcie przeprowadzania i opracowywania wywiadów epidemiologicznych. Otrzymane od wojewody środki finansowe pozwoliły również na sprawne przeprowadzanie badań. „Ta współpraca była nieoceniona. Praktycznie pan wojewoda był koordynatorem wszystkich naszych działań. Działania Wojewódzkiej Stacji to jest oczywiście tylko fragment działań związanych ze zwalczeniem zakażeń covidowych. My praktycznie spotykaliśmy się na sztabach kryzysowych czasami codziennie, czasami kilka razy w tygodniu, w zależności od sytuacji” – mówi lek. wet. Janusz Dzisko, dyrektor warmińsko-mazurskiego Sanepidu.

Dzięki stałej dostępności urzędników z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w trakcie pandemii, udało się wspólnie zażegnać zagrożenie. Ten trudny okres pokazał, jak istotna była odpowiednia koordynacja i wspólne działanie instytucji na rzecz przeciwdziałania COVID-19.